Náměstek Šoltys: Pro mě je výzvou každý den

Náměstek Šoltys: Pro mě je výzvou každý den

Červenohorské sedlo – Významným partnerem uplynulého pátého závodu Rock Point – Horské výzvy v Jeseníkách je také Olomoucký kraj. Náměstka hejtmana Pavla Šoltyse běžci už prakticky poznávají. Na vyhlášení na Červenohorské sedlo totiž náměstek Šoltys přijíždí pravidelně. Ceny letos předával počtvrté a svým přístupem jen dokazuje, že Olomoucký kraj to s podporou sportu myslí opravdu vážně.

Pane Šoltysi, v jakém vztahu je vlastně trojice termínů - Olomoucký kraj, sport a Rock Point – Horská výzva?

Za Horskou výzvu jsme samozřejmě strašně vděční, ale podotýkám, že ne jen za ni. Podobné projekty, mezi které Rock Point - Horská výzva patří, nám významně pomáhají propagovat Jeseníky. Olomoucký kraj investuje do všech oblastí sportu, ať už je to hokej, atletika, judo, karate, volejbal a další. A určitě jsme rádi, že Olomoucký kraj má ve svém rozpočtu prostředky, které může takto investovat.

 

Jak se vy vlastně díváte na seriál Rock Point – Horská výzva?

Pro Olomoucký kraj je to určitě prestižní záležitost. Já už zde ceny předávám počtvrté. Pro nás jako Olomoucký kraj to znamená hodně. Přijíždí sem běžci z celé republiky a seriál celkově podporuje region jako takový.

 

Politická situace se mění a každý má nějaké priority. Jak náročné je prosazovat to, že lidé by se měli více hýbat a s tím také souvisí podpora podobných projektů?

To je asi spíše otázka na rezortního náměstka pro tělovýchovu, sport a tyto záležitosti, ale pokud všeobecně mohu říci, tak vedení Olomouckého kraje má prostředky tímto směrem vyčleněné, protože chceme, aby lidé zdravě žili a aby se hýbali po terénu a v tělocvičnách, takže prostředky na tuto podporu se určitě najdou i když se mění politická reprezentace. Olomoucký kraj má svoji vizi. Přestože nemá v plánu výstavbu nějakých zařízení, tak má ve svých dotačních titulech finanční prostředky nejen na činnost jednotlivých oddílů, ale i prostředky na budování sportovních areálů a sportovišť.

 

Co vlastně vy a sport?

Dnes už čas na sport moc nemám. V mladším věku jsem intenzivně jezdil na kole a sportoval všeobecně mnohem více. Dnes už si čas bohužel nacházím mnohem hůře, ale občas vyjedu na kole a přes zimní období dám třeba posilovnu. Příležitostně si zahraji volejbal, ale dnes už je to na hony vzdálené tomu, co to bývalo.

 

Jako předávající jste tu už vlastně stálicí. S ohledem na fakt, že dost času trávíte v kanceláři, neláká vás někdy si role vyměnit a sám se stát běžným soutěžícím a účastníkem?

Přiznávám, že to opravdu účastníkům mnohdy závidím. Ten rekreační sport člověk nějakým způsobem dělá, takže už tu byla výzva na olomoucký půlmaraton, který se běží přímo v Olomouci a ta výzva tu je i s Pavlem Zittou, který tento podnik organizuje. Ano, už jsme se o Horské výzvě bavili, tak možná, že se opravdu odhodlám a příští rok bych se nějakého závodu zúčastnil, samozřejmě toho nejkratšího. (usmál se)

 

Termín „výzva“ je nedílnou součástí seriálu Rock Point – Horská výzva. Jaká je ta vaše výzva, co musíte překonávat a s čím nejčastěji bojujete?

Pro mě je výzvou každý den. Post náměstka Olomouckého kraje, kdy mám na starosti rozvoj Olomouckého kraje po všech stránkách, s sebou přináší především výzvy ekonomické a finanční, které mohou přijít ze státního rozpočtu a Evropské unie, takže ty dotace sledujeme a snažíme se je pro Olomoucký kraj získat. A to jsou pro mě ty dennodenní výzvy, se kterými nějakým způsobem pracujeme a i díky nim se snažíme náš kraj budovat.